Arkansas Museum of Fine Arts Board of Trustees

The Arkansas Museum of Fine Arts Board of Trustees was created by Little Rock City Ordinance No. 11,111 (Code of Ordinances Section 22-181) Each of the Board's thirty (30) members serve four (4)-year terms.  The duties of the Board are to act as a fiduciary in full accord with the bylaws and code of ethics in formulating policies consistent with the aims and purposes of the Museum, and to govern all business and property of the Museum as a public nonprofit institution without remuneration and for the public's good.  Members of the Board of Trustees are selected by the Arkansas Museum of Fine Arts Governance Committee, subject to the approval of the Little Rock City Board of Directors.

For More Information

Dr. Victoria Ramirez, Executive Director
Arkansas Museum of Fine Arts
P.O. Box 2137
Little Rock, AR 72203
(501) 396-0330   
www.arkmfa.org

AUTHORITY: Ordinance No. 11,111 (Code of Ordinances Section 22-181)
TERM: Four (4) years
MEMBERS: Thirty (30) Regular Members
DUTIES: To act as a fiduciary in full accord with the bylaws and code of ethics in formulating policies consistent with the aims and purposes of the Arkansas Museum of Fine Arts, and to govern all business and property of the Museum as a public non-profit institution without remuneration and for the public good. To be responsible for the development of public and private finds for the operation of the Museum, and to be responsible for sound fiscal policies in the expenditure of those funds.
SELECTION: Members of the Board of Trustees are selected by the Arkansas of Fine Arts, Governance Committee, subject to the approval of the Little Rock City Board of Directors.
MEETINGS:  

Current Members

Laurence B. Alexander
Term Expires: 6-30-2023

Isabel Anthony
Term Expires: 6-30-2022

Loren Bartole
lbartoledpm@centurytel.net
Term Expires: 6-30-2023

Jon Bethel
Term Expires: 6-30-2023

Le'kita Brown
Term Expires: 6-30-2024

Robert Burnett, Treasurer
robert.burnett@baml.com
Term Expires: 6-30-2021

Gary Cooper
Term Expires: 6-30-2021

Amanda Denton, Secretary
adenon@mwlaw.com
Term Expires: 6-30-2021

Merritt Dyke
Term Expires:  6-30-2022

Khayyam M. Eddings
Term Expires: 6-30-2024

Maribeth Frazer
Term Expires: 6-30-2021

Marion Fulk

Term Expires:  6-30-2021

Diane Gilleland
dsgilleland@sbcglobal.net
Term Expires: 6-30-2024

Stanley T. Hastings, Sr., Vice President
Term Expires: 6-30-2022


Kaki Hockersmith
kakiint@sbcglobal.net
 
Term Expires: 6-30-2023

Jim Hugg
Term Expires: 6-30-2021

Diane Jonsson
dianejonsson@gmail.com
Term Expires: 6-30-2023

Larry Middleton
Term Expires: 6-30-2024

Odell Nickelberry

ocnickelberry@arkbluecross.com
Term Expires: 6-30-2023

Term Expires:  6-30-2022

Dale Ronnel

dronnel@sbcglobal.net
Term Expires: 6-30-2021

Gordon Silaski
Term Expires:  6-30-2022

Terri Snowden
Term Expires: 6-30-2023

Van Tilbury, President
Term Expires: 6-30-2023

LaRand Thomas

Term Expires: 6-30-2022

Patricia Wilson

Term Expires: 6-30-2022

Mayor Frank Scott, Jr.
(Ex-Officio)
mayor@littlerock.gov
Term Expires:  12-31-2022