Sustainability Commission 

The Sustainability Commission was created in September 2018 by Little Rock City Ordinance No. 21,632. The purpose of the Sustainability Commission is to strengthen the community by focusing on energy efficiency and equity, economic prosperity, environmental justice, and food access. To learn more about the Sustainability Commission visit the Sustainability Commission website.

The Sustainability Commission meets the fourth (4th) Friday of each month from 11:30 a.m. to 1:00 p.m. online through Webex. Information on how to join the commission meetings is updated each month. 

For More Information 

Lennie Massanelli, Sustainability Officer
Public Works Department
701 West Markham Street
Little Rock, AR 72201
(501) 371-4586
lmassanelli@littlerock.gov

AUTHORITY:
Ordinance No. 21,632 (September 18, 2018)
 
TERM:
One (1), Two (2), or Three (3) Years
 
MEMBERS:
Up to fifteen (15)
 
DUTIES:
To research and develop strategies to promote environmental and economic health and prosperity within the City
without creating unnecessary competition between various aspects of development.
 
SELECTION:
Members of this Commission are appointed by the Little Rock City Board of Directors.
MEETINGS:
Virtual
 
CONTACT:
Lennie Massanelli, Sustainability Officer
Little Rock Public Works Department
701 West Markham Street
Little Rock, AR 72201
(501) 371-4586
lmassanelli@littlerock.gov

Current Members 

Jan Baker
Term Expires:  2-5-2023
Linda Bell
Term Expires:  2-5-2023
Heather Browning
Term Expires: 2-5-2024

Katharine DeRossette
Term Expires: 2-5-2023 

Kate Fletcher
Term Expires: 2-5-2024
Rachel Furman
Term Expires:  2-5-2022

Andrew Jester
Vice-Chair, 2020
Term Expires:  2-5-2024

Uta Meyer
Term Expires:  2-5-2022

Anna Morshedi
Term Expires:  2-5-2022
 
Michael Nichols
Term Expires: 2-5-2024
Wesley Prewett
Term Expires: 2-5-2024
Sheridan Richards
Term Expires: 2-5-2024
 
Malik Saafir
Term Expires:  2-5-2023

Gerald Turner
Term Expires: 2-5-2022

Karen Zuccardi
Chair, 2020
Term Expires:  2-5-2023

City Director Capi Peck
Term Expires:  2-5-2022